Användbara hjälpprogram för den som spelar poker

Poker är ett spel som kombinerar både list, mod och iskalla kalkyler. Spelar man live så handlar det väldigt mycket om att läsa sin motståndare. Spelar denna på ett visst sätt? Företräder spelaren en passiv eller aggressiv spelstil och växlar denne emellan dem? Att lägga märke till sådana saker är livsviktiga för den spelare som vill nå toppen när det kommer till live-spel. För den spelare som däremot siktat in sig på spelandet över nätet finns andra faktorer som snabbt blir minst lika viktiga.

Eftersom man på nätet har möjligheten att spela ett väldigt stort antal händer på den tiden som man i live-spel bara hinner med en handfull så blir den statistiska delen av spelet mycket viktigare. Live-poker är ett rävspel där motståndarnas tells blir viktigare än att alltid ligga på rätt sida oddsen bara sett till korten man har på handen. På nätet är det tvärtom. Den som över tid alltid tar rätt beslut baserat på odds och bet-size kommer vara en långsiktig vinnare. Visst är det viktigt att hålla reda på huruvida en motståndare spelar efter ett uppenbart mönster då denne sitter i olika situationer men det viktigaste på nätet blir ändå alltid att hålla ordning på sitt eget spel. Små misstag som görs ofta tenderar att över tid kosta spelaren de största summorna. En bad beat med fyrtal mot royal straight flush där hela stacken försvinner på en bråkdel av en sekund är naturligtvis något som lever kvar länge på näthinnan och därigenom känns värre än den där callen som gjordes på magkänsla med 7-9 off och som bara kostade tre stora bets. Det är där som de flesta spelarna har mest att hämta i fråga om både personlig, samt ekonomisk utveckling.

Måste man då vara ett matematiskt geni för att kunna spela poker framgångsrikt på nätet? Att det hjälper till att snabbt kunna räkna odds i huvudet är ingen hemlighet men sanningen är att det givetvis finns datorprogram som kan hjälpa dig med den biten och det bästa är att det är tillåtet.

Innan vi går igenom ett par program som används som populära hjälpmedel bland spelare så är det viktigt att vi lär oss skilja på ett par olika genrer av program. De ena är tillåtna och används flitigt av spelare världen över. De andra är förbjudna på i stort sett alla pokersajter och kommer leda till att du spärras på livstid för användandet av de samma.

Statistikprogram är okej, assistentprogram som försöker komma åt andras handhistorik är det inte

De flesta pokerrum på nätet godkänner program som inte aktivt tar beslut åt spelaren. Alltså alla program som syftar till att hålla koll på spelarens egna spelmönster. Dessa program är så vitt spridda att ingen seriös spelare skulle vilja spela utan dem. Vad som däremot inte är tillåtet och kan leda till väldigt långa avstängningar är så kallade assistenter som försöker komma åt andra spelares handhistorik. Givetvis är det heller inte tillåtet att låta datorprogram, så kallade pokerbots, spela för dig.

Vilka hjälpprogram för poker använder de flesta sig av?

Generellt går det inte att säga vilket program som kommer att tilltala dig som individuell spelare på bästa sätt utan man måste själv pröva sig fram. Dessutom handlar valet av hjälpprogram mycket om vilken form av poker man gärna spelar. Är det cash game som gäller så finns det program speciellt utformade för det ändamålet och spelar man sit n gos så är det ett program anpassat för dessa miniturneringar man skall leta efter. För turneringsspelaren finns givetvis också alternativ.

För det förstnämnda så är Poker Tracker ett klassiskt val. Det är ett statistikprogram som går på djupet med ens egna spelhistorik. Med hjälp av Poker Tracker kan du analysera i stort sett varje detalj av ditt eget spel. Hjälpprogrammet finns dessutom för olika varianter såsom Holdem och Omaha.

För turneringsspelaren är exempelvis Tournament Indicator ett alldeles utmärkt alternativ. Det hjälper dig att fatta beslut baserat på odds och visar värden för din hand i ett fönster som klistras ovanpå det öppna turneringsfönstret.

Andra mycket omtyckta program är exempelvis Session Lord, Poker Office och TableNinja. Det sistnämnda är ett mycket finurligt program som hjälper dig att spela på fler bord samtidigt därigenom att det, genom förinställda val, hjälper dig att folda fler händer snabbare och därigenom får en effektivare hantering utav fler bord samtidigt.