De olika spelarkaraktärerna vid pokerbordet

poker-bluffen

poker-bluffen
Bluffen är ett verktyg i pokerspelarens arsenal. Ju skickligare spelare desto mer framgångsrikt använder man de verktyg och finesser som står till buds. För att veta om man själv är utsatt och pressad av en bluff är det bra att känna till de olika speltyperna vid bordet. Enligt Phil Hellmuth Jrs bok “Spela poker som proffsen” finns det fem typer av framträdande spelarkaraktärer;

  • Musen, är en försiktig spelare som är ganska lätt att räkna ut. Varierar sig sällan i spelet och spelar allt som oftast säkra händer. Är musen med i en spelomgång kan du vara säker på att vederbörande har vinstchans på sin hand. Musen kör sällan några bluffar. Märk väl att även musen kan avancera i sin spelteknik, tids nog.
  • Lejonet, en tuff, tightspelande motståndare. Brukar ha på känn när vederbörande blir bluffad och man bör således vara försiktig med sitt eget bluffande i de fall Lejonet sitter med i given. Är inte en avancerad bluffare och det kan löna sig att syna Lejonet de gånger man misstänker att det är ett blufförsök.
  • Schakalen, spelar vilt och oberäkneligt vilket innefattar att vederbörande sitter med i handen och bluffar hej vilt. Fördelen med Schakalen är att när man väl genomskådat honom kan man utnyttja hans förmåga att med sitt vilda spel trappa upp pottstorlekarna rejält. Vid onlinespel brukar hen ge upp spelet och byta bord när hen mött en motspelare som genomskådat Schakalens spelstil.
  • Elefanten sitter med i varje hand och är som sådan en riktig callmachine. Elefanten kommer att syna dina bluffar om vederbörande sitter med i given. Inte därför att hen är en skicklig spelare utan därför att det tillhör Elefantens natur. Vinner ofta på ren bondtur, eller ska man kanske säga att vederbörande ofta vinner med urusla händer som borde ha kastats pre-flop, bara därför att Elefanten är för korkad för att förlora!?
  • Örnen, en sällsynt spelare. Har fullt fokus, hanterar de flesta finesser och tekniker i pokerspelarens arsenal. En ära att spela vid samma bord som en örn. Men sällsynt som sagt.