«

»

Oct 19

Bluffen ? en lektion i pokerns kärna

poker-bluffen
En del hävdar att poker är ett turspel, avgjort av slumpen och därför omöjligt att påverka för spelarna. Självklart är det inte så: om slumpen avgjorde skulle den spelare med bäst hand vinna varje omgång. Vi som spelat poker länge har dock sett par i tvåor som vinner över par i Ess, tomma och döda händer som slår stegar. Skälet? Bluffen.

Bluffen är en lika självklar och central som debatterad del av pokerspelet. Vissa antyder att bluffa är detsamma som att fuska, och att det därmed är fult och falskt. Må så vara, man ljuger ju i sak när man bluffar, men vi tycker ändå att det är en vit lögn. Bluffen är så viktig att varje pokerspelare som vill bli något annat än en förlorare, bör satsa hårt på att bemästra denna konstart!

Den enklaste formen av bluff är att representera en svag hand när man har en stark (för att få med sig så många motståndare som möjligt), eller att representera en stark hand fast man har en svag (för att försöka stjäla potten från spelare med starkare händer). För att lyckas med detta handlar det om att satsa och agera på ett sätt som representerar antingen styrka eller svaghet. Ironiskt nog kan man även dubbelbluffa och beta svagt när man har en svag hand, eftersom många spelare tar det för en bluff och tror att man sitter på bra kort!