«

Oct 19

Lektion i pokertells

lektion-i-poker

En tell är en omedveten och/eller ofrivillig rörelse, gest eller handling som kan förenkla din tolkning av en motståndares spel och hand. Omvänt, kan dina tells förstås hjälpa motståndarna att identifiera ditt spel.

Pokertells är av naturliga skäl mest förekommande i live poker där man har full access till en pokerspelares alla ansiktsuttryck och rörelser. Många som spelat mycket poker på nätet och plötsligt finner sig i en live-situation är dåliga på att gömma sina tells, helt enkelt för att de aldrig behövt göra det tidigare.

Ett gott råd till dig som nybörjare, och till alla pokerspelare för den delen, är att ständigt och aktivt arbeta med att identifiera och jobba bort sina tells. Samtidigt är det både rolig och nyttig övning att försöka hitta tells hos motståndarna!

Vanliga tells inom poker är att man placerar korten på ett visst sätt om man ger dem ett värde, att man fingrar med markerna när man är nervös eller att man byter sittställning när man har bra kort. Ett enkelt sätt att dölja mer ofrivilliga tells som vidgade pupiller eller höjd puls är att ha solglasögon och polokrage på sig. Den som blev intresserad av den här korta lilla minikursen kan med fördel köpa hem Mike Caro’s ?Caro’s Book of Poker Tells? för vidare läsning och hemläxa.