«

»

Oct 19

Nätpoker vs live poker, del 2

I förra minikursen började vi granska skillnaden mellan nätpoker och live poker. Här fortsätter pokerskolan med några viktiga skillnader och likheter att ha koll på.

Även om många pokernätverk och pokersiter gör sitt allra bästa för att efterlikna verkligheten, går det inte att komma ifrån att den sociala biten inte känns lika verklig och aktiv online som kring ett pokerbord i en rökig källare i Las Vegas. Om det är bra eller dåligt är förstås upp till dig, men klart är att många live pokerspelare kämpar med skillnaderna.

En annan, mycket viktig, faktor är det faktum att du kan spela vid flera bord samtidigt online. Att springa från bord till bord i verkligheten är förstås absurt, men med tillräckligt mycket övning och hög koncentration kan en duktig pokerspelare spela på upp emot tio bord på samma gång! Detta innebär givetvis att det går att vinna mer pengar snabbare än i live poker, men även att man kan förlora mycket mer snabbare.

Vi menar att mellan två och fyra pokerbord är lagom för alla utom för proffsen. Kan du hantera dessa och spela optimal poker på alla bord samtidigt, har du faktiskt goda chanser att kunna börja tjäna ihop till levebrödet genom att bara sitta hemma i fåtöljen och spela poker mot motståndare från hela världen via nätet!