Pokerstrategi för Cash Game

I den förra minikursen här i pokerskolan tog vi upp vad som gäller i turneringsspel. I en turnering satsar ju spelarna ett fast belopp och får ett belopp i marker som sällan motsvarar vad som satsats (man kan exempelvis satsa 100 kronor var och få 10000 kronor i marker).

I cash game är förhållandet det motsatta. Du spelar med de pengar du satsar helt enkelt, i ett 1:1-förhållande. Dessutom kan du komma och gå nästan som du vill: tycker du att du har vunnit tillräckligt mycket för dagen så är det bara att resa på sig och lämna bordet. Detta gör att cash game har mer nerv, och ett mer direkt förhållande till spelarnas plånböcker.

I många fall gör detta att spelare blir mer försiktiga än om de spelar en turnering, något du kan utnyttja. Spela tight, förstås, men mycket aggressivt när du väl går in för att se till att skrämma eventuellt motstånd. Ta kommandot och var den som höjer stort, istället för att bara följa med. På det sättet visar du medspelarna att du inte är en person de vill utmana, om de inte har extremt bra kort. Det bäddar dock för hårda duster efter en stund, så se till att växla tempo ofta och var inte rädd för att lägga dig om du känner dig slagen.