«

»

Oct 19

Välkommen till pokerskolans första minikurs!

poker-minikurs
Det är i alla fall så vi valt att kalla dem, de här lite kortare inläggen med snabba tips och lärdomar kring poker och pokerspel.

Pokerskola.com kom till för att vi såg ett behov hos många vänner och bekanta, men framför allt nya spelare, att lära sig mer om poker och hur man spelar spelet. Denna kunskap finns visserligen till stor del redan ute på nätet och i de tusentals böcker som skrivits på ämnet poker, men vi har sällan sett den samlad på ett och samma ställe! Vår ambition är därför att vara den enda, heltäckande, resursen du behöver för att lära dig allt från grunderna i poker till avancerad taktik i Texas Hold ’em.

I menyn har vi samlat svaren på några av de vanligaste frågorna och problemen som nybörjare inom poker har. Som proffs eller vana pokerspelare förutsätter man ju ofta att alla självklart vet vad en flop är, eller att lilla mörken är hälften så stor som den stora. I många fall handlar det dock om att vi själva har tagit oss så många nivåer över den kunskapen, att vi tar den för självklar och given. I pokerskolan tar vi om allt från början, så att även du som aldrig förr spelat poker ska ha en chans att utvecklas. Vi hoppas att våra lektioner är till nytta. Välkommen in i klassrummet.