Pokerns varianter

poker-minikurs

poker-minikurs
Det mest kända pokerspelet är numera Texas Holdem men det finns ett stort antal andra pokervarianter och namnen på dem kan variera. Det finns exempelvis femkortsvarianten Draw där spelaren tilldelas fem stycken kort och har möjlighet att byta kort vid ett tillfälle och den bästa handen vinner. Det finns Badugi som man kanske kan ifrågasätta om det verkligen är ett pokerspel men det går ändå in under den kategorin. Här får spelaren fyra mörka kort på hand och under spelets gång följer satsningsrundor och byten. Vid byten ska man samla på en så låg hand som möjligt med kort i olika valörer. Den absolut bästa handen är A,2,3,4 i i lekens alla variationer och färger. Och som sagt, det finns ett stort antal ytterligare pokervarianter. Därefter finns varje variant med olika satsningsstruktur så som Limit, No Limit eller Pot Limit.
Enligt Dan Glimnes “Pokerhandboken” har spelaren allt att vinna på att lära sig olika varianter. För det första gör det dig som spelare till en skickligare spelare i stort – ju fler pokervarianter du behärskar. Glimne menar att man lär sig se på spelet ur olika infallsvinklar och därför har flera verktyg att välja mellan i sin spelarsenal. En annan orsak till att det är bra ju fler varianter av poker du behärskar är att du då kan skifta mellan varianterna – och då slipper du bli uttråkad. Kan du flera varianter är det näst intill omöjligt att bli uttråkad och då behöver du aldrig göra något annat än att spela poker. (Den kommentaren är menad som ett skämt, självklart är det bra att göra något annat ibland, något annat än att spela poker.)
En regel som är viktig att komma ihåg oavsett vilken variant man spelar, det är att lära sig när det är dags att göra H.A.L.T. Det innebär att du ska sluta spela och ta en paus när du känner dig; Hungrig, Arg, Ledsen eller Trött.