Fem steg för att vinna i Poker på Nätet

poker-minikursFem steg för att vinna i Poker på Nätet
Många förknippar poker med slitna spelkort som vandra längs bordet i en dåligt upplyst eller i bästa fall rökig källarlokal någonstans. Ett turspel som spelas av slipade bluffare och lättlurade amatörer med alltför tjocka plånböcker.

Känner du igen dig? Inte vi heller.

Att poker handlar om skicklighet har vi fastslaget sedan den första dagen i skolbänken, och att den gärna också får spelas på nätet är numera en självklarhet för de allra flesta i branschen. Idag tänkte vi ge en liten hemläxa att ta med hem och öva på, nämligen fem steg för att vinna i poker på nätet.

1. Ta med dig tillräckligt med pengar
Spela såklart bara för pengar du har råd att förlora, men ta hellre i i överkant än i underkant. En stor stack är nämligen ett extremt effektivt vapen som både avskräcker och pressar dina motståndare kring bordet.

2. Var i form
Spela aldrig full. Spela aldrig trött. Spela aldrig oengagerat. Tre ganska enkla regler att hålla sig till kan man tycka. Ändå är det så många som går in på fredagskvällen och spelar bort veckans vinster bara för att imponera på polarna. Om du kan hålla dig nykter och pigg har du ett gigantiskt övertag mot sådana spelare.

3. Växla tempo
Ett lika underskattat som effektivt råd! Se till att spela oberäkneligt, så kommer dina motståndare att få svårare att tolka dig. Det bästa är när man är så oberäknelig att man får ett sådant rykte om sig, det är bra för affärerna.

4. Bluffa som en boss
En av våra tidigare lektioner har handlat om pokerbluffar, och har du inte läst den så vill vi föreslå att du gör det. Att bluffa bra är nämligen det som skiljer agnar från vete, proffs från amatörer och vinnare från förlorare. Även om du spelar matematiskt korrekt poker så kommer du i 999 fall av tusen att förlora eftersom någon lyckas bluffa dig tillräckligt mycket, och därmed vända oddsen till sin fördel trots sämre kort och hand.

5. Håll huvudet kallt
Var inte rädd för att sätta upp gränser: har du tagit med dig femhundra kronor till bordet, så kan det vara en bra idé att ta en paus när du vunnit tvåhundra, eller förlorat tvåhundra. Hetsa aldrig upp dig, bli inte arg på korten eller spelaren som fick in en hålstege på river mot din nöttriss. Sådant händer. Det här är förmodligen den svåraste läxan av dem alla, men bemästrar du den så har du kommit en bra bit närmare examen.