Fem steg för att vinna i Poker på nätet

poker-minikurs

Många förknippar poker med slitna spelkort som vandrar längs bordet i en dåligt upplyst, eller i bästa fall rökig, källarlokal någonstans. Ett turspel som spelas av slipade bluffare och lättlurade amatörer med alltför tjocka plånböcker.

Känner du igen dig? Inte vi heller.

Att poker handlar om skicklighet har vi fastslaget sedan den första dagen vi hörde talas om spelet och att det idag gärna avnjuts via nätet är numera en självklarhet för de allra flesta i branschen. Idag tänkte vi ge en liten hemläxa att ta med hem och öva på, nämligen fem steg för att vinna i poker på nätet.

1. Ta med dig tillräckligt med pengar

Spela såklart bara för pengar du har råd att förlora, men ta hellre med för mycket än för lite, det vill säga en extra buffert. En stor stack är nämligen ett extremt effektivt vapen som både avskräcker och pressar dina motståndare kring bordet.

2. Var i form

Spela aldrig full. Spela aldrig trött. Spela aldrig oengagerat. Tre ganska enkla regler att hålla sig till kan man tycka. Ändå är det så många som går in på fredagskvällen och spelar bort veckans vinster bara för att imponera på polarna. Om du kan hålla dig nykter och pigg har du ett gigantiskt övertag mot sådana spelare.

3. Växla tempo

Ett lika underskattat som effektivt råd! Se till att spela oberäkneligt, så kommer dina motståndare att få svårare att tolka dig. Det bästa är när du är så oberäknelig att du får ett sådant rykte om dig, det är bra för affärerna.

4. Bluffa som en boss

En av våra tidigare lektioner har handlat om pokerbluffar, och har du inte läst den så vill vi föreslå att du gör det. Att bluffa bra är nämligen det som skiljer agnar från vete, proffs från amatörer och vinnare från förlorare. Även om du spelar matematiskt korrekt poker så kommer du i 999 fall av 1 000 förlora eftersom någon lyckas bluffa dig tillräckligt mycket, och därmed vända oddsen till sin fördel trots sämre kort och hand.

5. Håll huvudet kallt

Var inte rädd för att sätta upp gränser: har du tagit med dig 500 kronor till bordet, kan det vara en bra idé att ta en paus när du vunnit 200, eller förlorat 200. Hetsa aldrig upp dig, bli inte arg på korten eller spelaren som fick in en hålstege på river mot din nöttriss. Sådant händer. Det här är förmodligen den svåraste läxan av dem alla, men bemästrar du den så har du kommit en bra bit närmare examen.