Utveckla ditt spel med free rolls

Vi tar upp det kort under lektionen PRAO, men free rolls, eller frirullar som de kallas på svenska, förtjänar i våra ögon mer uppmärksamhet än så. Utöver en bra möjlighet att kunna spela poker och utveckla sitt spel (framför allt inom nätpoker förstås), så är de nämligen en chans att vinna pengar och andra fina priser!

Free rolls hålls så gott som dagligen hos de flesta pokersiter, och den ambitiöse ser förstås till att ha flera konton igång samtidigt. Oftast är antalet platser begränsat, så se till att anmäla dig i god tid.

Eftersom det inte kostar något att delta i en pokerturnering av det här slaget, brukar många spelare spela löst och vilt. De tar helt enkelt risker som de aldrig skulle ta om de satsade med sina egna, riktiga pengar. Det här är något du kan utnyttja! Genom att spela tight men aggressivt när du får bra kort, kan du ofta stjäla stora potter från de lösa spelare som ofrånkomligen finns med i början av turneringen. Dessa brukar åka ut efterhand, då oddsen i slutändan kommer ikapp dem, och när det bara är seriösa spelare kvar vill du ha ett tungt artilleri att fyra av.

Vinster i free rolls består ofta av pengar, men ibland även av anmälningsavgiften till en satellit eller större turnering där du kan vinna riktigt stora summor. De är, om du inte redan förstått det, med andra ord helt klart värda att spela seriöst i!