Free rolls, eller frirullar som de kallas på svenska, är en bra möjlighet att kunna spela poker och utveckla sitt spel (framför allt inom nätpoker förstås), så är de nämligen en chans att vinna pengar och andra fina priser! En free roll är en mindre pokerturnering som du anmäler dig till där upp till 1 000 spelare kan delta. Det enda som krävs av dig är att du är registrerad hos ett pokerrum. Free rolls hålls så gott som dagligen hos de flesta pokersiter, och den ambitiöse spelaren kan se till att ha flera konton igång samtidigt. Oftast är antalet platser begränsat, så se till att anmäla dig i god tid.

Varför free rolls?

Eftersom det inte kostar något att delta i en pokerturnering av det här slaget, brukar många spelare spela löst och vilt. De tar helt enkelt risker som de aldrig skulle ta om de satsade med sina egna, riktiga pengar. Och det här är något du kan utnyttja, särskilt som nybörjare! Genom att spela tight men aggressivt när du får bra kort, kan du ofta stjäla stora potter från de lösa spelare som ofrånkomligen finns med i början av turneringen. Dessa brukar åka ut efterhand, då oddsen i slutändan kommer ikapp dem, och när det bara är seriösa spelare kvar vill du ha ett tungt artilleri att fyra av.

Vad kan du vinna?

Vinster i free rolls består ofta av pengar, men ibland även av anmälningsavgiften till en satellit eller större turnering där du kan vinna riktigt stora summor. De är, om du inte redan förstått det, med andra ord helt klart värda att spela seriöst i!