När det kommer till pokerbonusar kommer du att se många så kallade affiliate-sidor där ute på nätet som lovar guld och gröna skogar. I vissa fall är det faktiskt riktigt bra erbjudanden som ges, men en stor mängd är också ganska dåliga. Tricket är att kunna identifiera de bästa pokerbonusarna och skilja ut dem från den stora massa som lovar runt men håller tunt.

För att en pokerbonus ska vara något att ha, krävs det främst att två kriterier är uppfyllda. Det första gäller naturligtvis själva bonusen i sig: du vill ju ha så hög avkastning som möjligt på dina pengar. Insättningsbonusar på upptill 200 % är inte ovanliga, och även om 100 % är bra så kan du alltså tjäna på att leta lite extra efter bättre. Andra typer av pokerbonusar är registreringsbonusar, rake back-bonusar och omsättningsbonusar.

Det andra kriteriet är ofta det svåraste att urskilja. Varje bonus kommer nämligen med motkrav från spelbolagen, och konstigt vore väl annars. Problemet är att många spelbolag ofta har helt orimliga krav kopplade till bonusarna som delas ut, vilket gör att du egentligen aldrig får chansen att använda dem. Om du till exempel måste omsätta din bonus 40 gånger innan du kan ta ut den, är chansen stor att du någon gång av dessa 40 kommer att förlora dina pengar. Då slipper pokernätverket göra en utbetalning, och du står där med tvättad hals. Se alltså därför alltid till att noggrant granska villkoren som kommer med varje bonus, och fråga dig själv om du kommer att kunna uppfylla dem.